Kako da pomognete bliskoj osobi da se oslobodi fobije?
Zakažite svoj terminRazvite 10 stavova kako biste pomogli vašem partneru se oslobodi fobije.
1. Prihvatanje. Prihvatanje vašeg partnera/ku takav kakav jeste. Nemojte negirati poremećaj ili donositi negativne sudove o svom partneru zbog njenih ili njegovih ograničenja.
2. Razumevanje. Svako ko ne poznaje fobiju izgleda iracionalno. Odvojite vreme da se upoznate sa problemom tako što ćete čitati o tome ili razgovarati sa partnerovim terapeutom.
3. Iskrenost. Iskrenost podrazumeva da vam je zaista stalo i da želite da pomognete partneru da se oporavi. Kada ohrabrujete partnera ili ga hvalite za postignuća, vaš partner treba da oseti da to zaista mislite.
4. Saosećanje. Čak i ako nikada niste iskusili fobiju, saosećajte se sa patnjom kroz koju prolazi osoba sa fobijom. Izražavajte saosećanje rečima ili tonom glasa veoma je značajno.
5. Ohrabrivanje. Važno je da ohrabrujete osobu sa fobijom da istraje sa izlaganjem. Kada se fobičar oseća preopterećeno ili smatra da ne može da se nosi sa problemom, nastavite da podstičete“Ti to možeš!“
6. Strpljenje. Prihvatite da osoba sa fobijom nekad može da napreduje veoma sporo. Potrebno je da razvijete ukoliko ste se obavezali da ćete ostati sa mu/joj da održi motivaciju za nastavak vežbe.
7. Odavanje priznanja. Odajte priznanje fobičaru za njegova postignuća, čak iako su mala. Ako mu/joj dosledno odajete priznanje za mala postignuća, pomoćić ćete mu/joj da održi motivaciju za nastavak vežbe.
8. Pouzdanost. Da biste ostvarili dobar odnos sa fobičarem, potrebno je da se držite dogovora. Pojavite se u dogovoreno vreme za vežbanje. Pitajte ga/je da li želi da idete sa njom ili da ćekate na dogovoreno mesto dok vežba, i onda budete tamo gde ste rekli da ćete biti. Pazite da ne dajete obećanja koja ne možete da ispunite.
9. Učestvovanje. Pored toga što pratite osobu sa fobijom dok vežba izlaganje, korisno je da aktivno učestvujete u njegovom/njenom tretmanu. Ako je moguće, prisustvujte barem jednoj individualnoj ili grupnoj seansi i sastanite se sa njegovim/njenim terapeutom. Ako ste prijatelj sastanite se sa članovima porodice.
10. Prepustite odgovornost fobičaru. Na kraju, osoba sa fobijom odgovorna je za sopstveni oporavak. Kada vežbate izlaganje, prepustite fobičaru da vodi, da odluči koliko je spreman da uradi i dopustite mu/joj da odredi kada će se seansa završiti. Vaš posao je da pružite podršku i ohrabrite partnera da uloži napor. Oslobađanje od fobije put je ka sticanju nezavisnosti. Postarajte se da ohrabrite njegovu nezavisnost, a ne trajnu zavisnost od vas.
Sta je agorafobija?
Uvod Agorafobija se manifestuje kao snažan, bezrazložan strah na otvorenim prostorima, javnim mestima, u prevoznim sredstvima, gužvi, prilikom stajanja u redu, u velikim tržnim centrima, bioskopima, pozorištima, sportskim dvoranama, na mostovima u malim zatvorenim...
Hipnoza na prvom susretu
Vasa prva seansa Prvo vidjenje traje u proseku 90 min. Svako naredno vidjenje traje 60 min. Na prvom vidjenju potrebno je da odklonimo sve sumnje, strahove, predrasude vezano za hipnozu. Upoznajemo se sa karakteristikama trenutnog i željenog stanja.Formiramo...
Plaćanje i popusti
PLAĆANJE Plaćanje je na kraju svake senase. POPUST Popusti su namenjeni klijentima sa niskim primanjima, nezaposlenima i studentima! Zato, molim Vas naznačite ako ste medju njima. Dok god mogu da pokrijem svoje troškove, ja ću davati terapiju svakom, uz poštovanje, za...
Vekslerov test inteligencije za odrasle -WAIS
WAIS (Wechsler Adult Intelligence Scale) Autor prve verzije ovog testa je David Wechsler (1896-1981). Jedan od poznatijih psihologa 20. veka. On opisuje inteligenciju kao ukupni kapacitet osobe da deluje sa ciljem, da razmišlja racionalno i da se efikasno suočava sa...
REVISK
REVISK Revidirana skala za merenje inteligencije dece po principima Vekslera je test koji se odavno koristi u svetu za procenu inteligencije polaznika u školu. Predstavlja veoma važnu komponentu kod procene psihičkih i intelektualnih sposobnosti učenika. Ukazuje na...
MMPI 2 Test
Test se sastoji iz 567 jednostavnih pitanja gde testirani subjekti treba da odgovore iskreno sa “tačno” ili “netačno”.
Plucikov test
Ljudski razvoj prolazi kroz nekoliko faza samosvesti. Ono što je poražavajuće je da veliki broj ljudi ostane na nivou desetogodišnjaka kada je nivo razvoja samosvesti i emocionalne inteligencije u pitanju.
Test Big 5
Prema istraživanjima postoje 5 osnovnih tipova ličnosti: otvoreni, savesni, ekstrovertni, prilagodljivi i neurotični. Kod većine formirana ličnost se sastoji iz svih ovih tipova, ali je jedan tip uvek dominantan.
Mahoverov test ljudske figure
Mahoverov test ljudske figure je namenjen deci ali i odraslima. Cilj ovog testa je da se proceni kako testirani subjekti percipiraju ljude oko njih uključujući i njihovu porodicu, kao i interpersonalne i kognitivne sposobnosti.