Strah, anksioznost i panika
Zakažite svoj terminReakcije na stres, anksioznost i paniku su arhaične.
Sve reakcije koje su se našim precima javljale kao reakcija na strah, a u današnje vreme se javljaju kao reakcije na anksioznost i paniku, predstavljaju primitivan odgovor organizama koji je u psihologiji poznat kao „bori se ili beži“. Zovemo ga primitivanim jer je nasleđen od životinjskih vrsta, a predstavlja urođeni genetski mehanizam koji nam pomaže da se zaštitimo u životu. Kad se nađemo u modu bori se ili beži, hemijski proces koji se odvijaju u našim mozgovima se menjaju. Deo mozga zadužen za kontrolu našeg racionalnog mišljenja je zaobiđen i ulazimo direktno u mod kojie zadužen za borbu ili beg.
Kada je bori se-beži sistem aktiviran, sve u našem okruženju, opažamo kao pretnju za opstanak. U suštini ovog mehanizma je da zaobilazi našu racionalnost. U stanju pripravnosti vidimo sve i svašta kao potencijalnu opasnost. Možemo preterano reagovati i na nebitni komentar. Naš strah je preteran. Naše misli su iskrivljene. Naš fokus je sužen i usmeren samo na one pojave koje nam mogu nauditi. Strah postaje naše sočivo kroz koje gledamo ceo svet.
Ovaj mehanizam je dizajniran tako da izaziva mnogobrojne mišićne reakcije i kontrakcije i veliki fizički napor. Fizička aktivnost efektivno metaboliše (razrađuje) hormone stresa koji su opušteni kao rezultat aktivacije bori se-beži odgovora. Kada „opasnost“ prođe, odnosno kada pretnja bude eliminisana, naše telo i um se vraćaju u mirno sranje.
Anksioznost, panika i duboka relaksacija
Duboka relaksacija koju ostvarujemo hipnozom omogućava da se prisetimo, kako je to kad smo opušteni. Kad smo pod tenzijom, stresom, kada su napadi panike tu, veoma je teško da se opustimo. Kao da obučemo tesnu neudobnu grubu odeću koju ne umemo da skinemo sa sebe.
Hipnoza i relaksacija upravo prekidaju ovaj negativni tok. Za nekoliko minuta prekidamo negativno napeto stanje i ponovo smo u prilici da osetimo sve blagodeti konforna, mira i sigurnosti u svom telu. Kad uspemo da jednom prekinemo negativno stanje na par minuta, onda nam je mnogo lakse da ponovimo sve to jos jednom. Kad neutralisemo anksioznost na par minuta, mi uspemo da se setimo, da osetimo kako je to kad smo opusteni. Stari misaoni tok se vraća i opet smo mi oni stari.
Kad uspemo da prekinemo anksioznost na desetak minuta dnevno, onda možemo da uspemo da je prekinemo i na nekoliko sati i nekoliko dana i nedelja. Relaksacija, mir i opuštenost zauzimaju ono mesto gde je nekad bila anksioznost.
Strah od ludila, strah od smrti
Uvod Iako nam se tokom paničnog ataka javi i tz. depersonalizacija-derealizacija gde nam okolina ili mi sami, izgleda čudno, nekako drugačije i izmenjeno. To je samo jedna od tegoba koje se javljaju tokom jake emocije, ali osobe koje nemaju podatak da se radi samo o...
Strah od straha
Uvod Takav strah je nešto najgore šta možemo sebi uraditi. Sa svim našim negativnim osećajima moramo biti tolerantni pa tako i sa ovim. Razne nesretne prilike kroz naš život su nas učinile plašljivim tako da i sama pomisao na budućnost ili neke buduće događaje u nama...
Strah od odbacivanja!
Uvod Kod straha od odvajanja dete se boji da će nekim slučajem biti razdvojeno od roditelja (da će se izgubiti, da će roditelj umreti itd.), a kod straha od odbacivanja dete se boji da će ga roditelji namerno ostaviti zato što ga ne vole, ili zato što više vole neko...
Vekslerov test inteligencije za odrasle -WAIS
WAIS (Wechsler Adult Intelligence Scale) Autor prve verzije ovog testa je David Wechsler (1896-1981). Jedan od poznatijih psihologa 20. veka. On opisuje inteligenciju kao ukupni kapacitet osobe da deluje sa ciljem, da razmišlja racionalno i da se efikasno suočava sa...
REVISK
REVISK Revidirana skala za merenje inteligencije dece po principima Vekslera je test koji se odavno koristi u svetu za procenu inteligencije polaznika u školu. Predstavlja veoma važnu komponentu kod procene psihičkih i intelektualnih sposobnosti učenika. Ukazuje na...
MMPI 2 Test
Test se sastoji iz 567 jednostavnih pitanja gde testirani subjekti treba da odgovore iskreno sa “tačno” ili “netačno”.
Plucikov test
Ljudski razvoj prolazi kroz nekoliko faza samosvesti. Ono što je poražavajuće je da veliki broj ljudi ostane na nivou desetogodišnjaka kada je nivo razvoja samosvesti i emocionalne inteligencije u pitanju.
Test Big 5
Prema istraživanjima postoje 5 osnovnih tipova ličnosti: otvoreni, savesni, ekstrovertni, prilagodljivi i neurotični. Kod većine formirana ličnost se sastoji iz svih ovih tipova, ali je jedan tip uvek dominantan.
Mahoverov test ljudske figure
Mahoverov test ljudske figure je namenjen deci ali i odraslima. Cilj ovog testa je da se proceni kako testirani subjekti percipiraju ljude oko njih uključujući i njihovu porodicu, kao i interpersonalne i kognitivne sposobnosti.