Razlike između hipnoterapije, psihoterapije i psihijatrije
Zakažite svoj terminHipnoterapija se znatno razlikuje od psihoterapije i psihijatrije.
Psihoterapija i psihijatrija se bave svesnim umom. Svesni um zahteva bolji pristup u tehničkom smislu. Ovaj pristup oduzima mnogo vremena i oporavak je spor. Većina psihičkih oboljenja, ako ne i sva, zasnivaju se na podsvesnom nivou.
Hipnoterapija je terapija kojom se direktno prodire u srž podsvesnog uma.
Hipnoteapija se u svesnom obliku odvija samo cetvrtinu ukupnog vremena koliko traje cela terapija. Glavni razlog je u tome što je podsvesvni um mnogo moćniji od svesnog uma. Mnogi psihijatri i psiholozi često šalju svoje najteže slučajeve kvalifikovanim hipnoterapeutima.
Psihoterapija funkcioniše tako što se suočava sa problemima i zadacima klijenata pričom, odnosno razgovorom. Posmatra probleme iz više uglova. Ovo pomaže da se pronađu problemi i da se fokusiramo na problem. Ovo je dug i rastegljiv proces. Kao na primer kada započinjete da gradite kuću pa sve počinje od planiranja mesta gde će se kuća graditi pa sve do nabavke materijala i na kraju krečenja.
Psihijatrija je tipičan primer upoznavanja uma sa alternativnom medicinom. Ovakav pristup samo zamaskira problem i da lažnu nadu klijentu da će se stvari same rešiti. Medikamenti koji su namenjeni da se koriste u kraćem vremenskom periodu koriste mnogo duže, jer ne mogu da reše problem jer se problemu pristupa na pogrešan način – preko svesnog uma i fiziologije.
Hipnoterapija se bavi podsvesnim umom.
Pristupe koja ona koristi u lečenju razlikuju se od svega ostalog. Dosta podseća na priču o Trojanskom konju. Otpori kao što su: ,,Ja ne mogu!” , ili ,,Ja neću moći” postoje u svesnom umu. Hipnoterapija jednostavno ih zaobiđe i dolazi do izvora problema. Podsvest je veoma jednostavna i reagovaće samo na jednostavne ideje. Tako da umesto da idete korak po korak prema instrukcijama da gradite kuću, sve ovo će jednostavno biti zamenjeno konceptom odnosno idejom – sagradi kuću. Klijent prihvata sugestije i počinje da gradi kuću. Podsvest ume da bude ,,lenja” i može napraviti neke greške i ako su nemere dobre., tako da pomagajući podsvesnom umu da nađe nove i bolje ideje je jedan od ciljeva hipnoterapije.
Nije neophodno da hipnoterapeut ima znanje o psihologiji ili o nekim drugim naukama koje se bave svesnim pristupom. Hipnoterapija je jedinstvena i ne bi trebalo da se meša sa drugim naukama. Medjutim psiholoska znanja, intuicija, empatija pored poznavanja hipnotičkih tehnika jesu kvalitet koji garantuje uspeh.
Savremen način rešavanja psiholoških problema jeste hipnoterapija.
Sta je hipnoterapija?
Uvod Hipnoterapija je jedinstvena metoda koja Vam pruža mogućnost da se vratite kroz vreme(u podsvest koja čuva sva vaša sećanja) sve do onih situacija i dešavanja koje su izazvale Negativna osećanja i pogrešne stavove u Vama. Regresivnom Hipnozom koristimo...
Vekslerov test inteligencije za odrasle -WAIS
WAIS (Wechsler Adult Intelligence Scale) Autor prve verzije ovog testa je David Wechsler (1896-1981). Jedan od poznatijih psihologa 20. veka. On opisuje inteligenciju kao ukupni kapacitet osobe da deluje sa ciljem, da razmišlja racionalno i da se efikasno suočava sa...
REVISK
REVISK Revidirana skala za merenje inteligencije dece po principima Vekslera je test koji se odavno koristi u svetu za procenu inteligencije polaznika u školu. Predstavlja veoma važnu komponentu kod procene psihičkih i intelektualnih sposobnosti učenika. Ukazuje na...
MMPI 2 Test
Test se sastoji iz 567 jednostavnih pitanja gde testirani subjekti treba da odgovore iskreno sa “tačno” ili “netačno”.
Plucikov test
Ljudski razvoj prolazi kroz nekoliko faza samosvesti. Ono što je poražavajuće je da veliki broj ljudi ostane na nivou desetogodišnjaka kada je nivo razvoja samosvesti i emocionalne inteligencije u pitanju.
Test Big 5
Prema istraživanjima postoje 5 osnovnih tipova ličnosti: otvoreni, savesni, ekstrovertni, prilagodljivi i neurotični. Kod većine formirana ličnost se sastoji iz svih ovih tipova, ali je jedan tip uvek dominantan.
Mahoverov test ljudske figure
Mahoverov test ljudske figure je namenjen deci ali i odraslima. Cilj ovog testa je da se proceni kako testirani subjekti percipiraju ljude oko njih uključujući i njihovu porodicu, kao i interpersonalne i kognitivne sposobnosti.